Четвер, 11.21.2024, 11:12 AM
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учителя початкових класів Ключки Н. О.

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Готовність дитини до школи

Готовність дитини до школи

Перший клас! Для всіх батьків це дуже важлива і запам’ятовується подія, оскільки ваш малюк, який ще учора практично нічого не вмів робити без вашої допомоги, сьогодні вже достатньо самостійна особистість. Ваша дитина досяг шкільного віку, він вже без п’яти хвилин школяр. Для нього це теж особлива подія, оскільки він вже не вважає себе дитиною. Більшість дітей чекають на цей день із нетерпінням. У них попереду нові переживання, нові емоції, друзі, досягнення, нові знання. Деякі діти вже практично з п’ятирічного віку рвуться в школу. Але, бажання вчитися — це не єдиний привід вважати, що він готовий іти у перший клас. Батьки пишаються своїм чадом, коли той з ранніх років освоює алфавіт, читання, що відразу готові віддати його в школу. Але чи готова дитина фізично і морально до цього?

На жаль, багато вчителів все частіше стикаються з проблемою, коли дитина, що вміє досить швидко читати, після пари тижнів проведених в школі, починає «гальмувати» в навчанні. У дитини не помічається прогрес у навчанні, а спостерігається «застій». Найчастіше, це діти, яких батьки рано віддали в школу, кому щойно виповнилося шість, комусь майже сім.

Як же зрозуміти батькам, наскільки готова дитина до школи?

Зараз практично при кожній школі є фахівець, а дуже часто це майбутній учитель дитини, який проводить тест готовності дитини до школи. В основному це відбувається у формі бесіди вчителя і дитини. Після бесіди батькам оголошують, чи готовий дитина до школи, чи йому варто ще рік почекати, а батькам ще позайматися з ним, виконуючи деякі вправи. Якщо у батьків недостатньо для цього часу, то можна віддати дитину на підготовчі курси.

Але, батькам зовсім не обов’язково водити малюка кудись, щоб визначити це. Вони чудово можуть впоратися з цим самі, провівши тест готовності дитини до школи. Говорячи про готовність, крім читання, письма, рахунку до десяти, мається на увазі:

По-перше, дитина має досягти шкільного віку. У нас це сім, а то й вісім років. Дитина в цьому віці вже фізично підготовлений до школи. Багато педагогів не рекомендують батькам здавати своїх дітей раніше семи років, оскільки психологічно і емоційно дитина не готовий висидіти уроки, так і кістково-м’язова система ще не достатньо зміцніла для тривалого сидіння.

Дуже важливим етапом є психологічна та емоційна підготовленість дитини, його бажання піти в школу. Йому скоріше хочеться долучитися до життя дорослих, взявши на себе якусь відповідальність. Мова йде про його новому статусі, статус школяра. Ще важливо вміння контролювати свою поведінку, знати межі дозволеного, вміти слухатися дорослих. Батьки повинні визначити, чи готова дитина дотримуватися режиму, виконувати певні правила, з якими йому доведеться зіткнутися в школі, і розуміє він значення школи?

Ну, і накопичений запас умінь, знань і навичок. Крім знання букв, цифр, уміння читати (можливо по складах), писати, також враховується вміння мислити, міркувати, орієнтуватися в навколишньому світі, вміння чути і слухати.

Всі ці основні навички та вміння дитини допоможе виявити спеціально розроблений тест готовності дитини до школи. Звичайно ж, всі ці тести потрібно проводити в невимушеній і спокійній обстановці. Запропонуйте дитині зіграти в одну гру (дитині краще не знати, що ви зараз будете проводити якийсь тест). В ході тестування не підганяйте його, важливо, щоб у дитини і у вас був позитивний настрій, і тоді все вийде.

Тест готовності дитини до школи — «Кругозір».

Цей тест допомагає дізнатися, наскільки дитина обізнаний про самому собі, скільки знає про свою сім’ю, про навколишній його світі, а також допомагає визначити, наскільки дитина здатний аналізувати і міркувати.

  1. Попросіть назвати дитину свої ім’я, прізвище і по батькові.
  2. Як звуть маму і тата, яка в них прізвище та їх батькові.
  3. Запитаєте, хто він, дівчинка або хлопчик, і ким буде, коли стане дорослим чоловіком чи жінкою?
  4. Запитайте, чи є у нього брати або сестри? Є старші, і є чи молодші?
  5. Поцікавтеся, скільки йому років? І скільки йому виповниться через рік?
  6. Який зараз час доби? (Ранок, день, вечір або ніч)
  7. Коли він снідає, обідає і вечеряє? Що йде спочатку, сніданок або обід?
  8. Знає в якій країні, і в якому місті він живе? Попросіть назвати повну домашню адресу?
  9. Запитайте, яка професія у мами і тата?
  10. Дізнайтеся, чи любить вона малювати? Показуючи на олівець або інший предмет, запитаєте, якого він кольору?
  11. Поцікавтеся, який йому більше подобається, яке зараз і чому саме воно, а не інше?
  12. Запитайте, коли можна купатися на море, влітку чи взимку?
  13. Чому взимку річки замерзають, а влітку немає?
  14. Що робить будівельник, лікар, листоноша, вчитель?
  15. Навіщо в школі стоять парти, стільці, висить дошка та іноді дзвенить дзвінок?
  16. Хоче він стати школярем?
  17. Попросіть його показати, де права рука, ліве око, ліва нога, праве вухо, і навіщо вони нам потрібні?
  18. Запитаєте, яких тварин він знає?
  19. Яких знає птахів?
  20. Хто більше, коза чи кінь?
  21. Що більше, 7 або 4? Нехай дитина вважатиме від 2 до 7 і назад від 6 до 1.
  22. Запитайте, як би він вчинив, якби випадково зіпсував чужу річ?

Результати:

Під номером 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 17 містяться питання, які допоможуть вам визначити, знання реббенка про свою сім’ю і про себе.

Під номером 6, 7, 10, 11, 12, 14, 18, 19 представлені питання, що допомагають визначити, наскільки дитина обізнаний про довкілля.

Питання під номером 13, 20, 21, 22 допомагають побачити, наскільки дитина здатний аналізувати, міркувати і висловлювати свою думку.

Ну, і відповіді дитини на питання під номером 15, 16 показують, чи розуміє дитина, що таке школа і для чого вона потрібна.

Підрахунок результатів:

За кожну правильну відповідь дитина заробляє 1 бал, якщо відповідь правильна, але не повна, тоді 0,5 бала.

Трохи по іншому оцінюються питання під наступними номерами:

  • Питання №5 — дитина змогла відповісти, скільки йому років + 1 бал, а якщо називає повний вік, вважаючи і місяці + 3 бали (наприклад, він сказав, що йому сім років і один місяць, а через рік йому буде вже вісім років та один місяць).
  • Питання №8 — дитина назвала повну адресу свого місця проживання + 3 бали
  • Питання №15 — якщо вона правильно розуміє значення шкільних предметів та їх застосування + 1 бал
  • Питання №16 — якщо відповідь позитивна + 1 бал
  • Питання №17 — якщо відповіла і показав все правильно + 3 бали
  • Питання №22 — якщо дитина дала осмислений і правильну відповідь + 2 бали

Підсумок:

  • Від 24 до 29 балів — це високий рівень готовності до школи.
  • Від 20 до 23,5 — рівень середньої готовності.
  • Від 19,5 і нижче — говорить про низький рівень готовності до школи.

Також, можна провести тест готовності дитини до школи за методикою Керна-Иерасека. У тесті міститься всього лише три завдання, які дитині буде цікаво виконувати: малювання, переписування фрази і змальовування. Всі ці завдання допомагають розвивати дрібну моторику (розраховані на розвиток дрібної моторики), яка в школі дуже буде потрібна для освоєння листи. Також можна визначити, наскільки дитина психологічно підготовлена до школи.

Як бачите, пройшовши з дитиною спеціальні тести, можна спокійно визначити ступінь його готовності до навчання. Це необхідно і для батьків, і для дитини. Якщо він не готовий до школи, то визначивши це, ви вчасно захистите його від шкільних розчарувань, комплексів і психологічних травм, а собі збережете нерви. Щаслива дитина — це мрія всіх люблячих і дбайливих батьків. А наскільки ваша дитина буде щасливий залежить тільки від вас!

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Листопад 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Архів записів

Copyright MyCorp © 2024
uCoz